Nowe regulacje dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24m.

Nowe regulacje dotyczące rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24m.

Drukuj

Od dnia 1 sierpnia 2020 roku rejestracja jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m będzie się odbywać w myśl nowych przepisów, które stanowi Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 roku o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m.

 

Obowiązkowi rejestracji będzie podlegać:

1. jacht oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW;

2. jednostka pływająca używana do połowów rybackich;

3. jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - o ile nie posiada innej niż polska przynależności.

Osoby, które posiadają zarejestrowane ww. jednostki, będą musiały dokonać powtórnej rejestracji na nowych zasadach.

Obowiązkowi rejestracji nie będzie podlegać:

1. jednostka pływająca przeznaczona wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadająca klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa;

2. jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni;

3. deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca

 

Gdzie zarejestrować jacht?

Wg nowych przepisów, jednostki będą rejestrowane w starostwie powiatowym i we właściwym polskim związku sportowym. Dane wpisywane są do ogólnopolskiego rejestru jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m nazwanego REJA24. Ich administratorem jest Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

 

Procedura rejestracji :

1) Rejestracja samodzielna: - po założeniu konta w systemie Reja 24 należy wypełnić wniosek, podążając za wyświetlanymi instrukcjami. W przypadku jachtów do 14 m długości, dopuszczalne jest załączenie oświadczenia o danych technicznych jednostki. Wszelkiego rodzaju wymagane dokumenty należy zeskanować i załączyć w systemie. Na koniec procesu rejestracji należy wydrukować zaświadczenie o złożeniu wniosku, które upoważnia do korzystania z jednostki przez okres trzydziestu dni, tj. do czasu odbioru właściwego dokumentu rejestrowego w wybranym urzędzie lub biurze Związku.

Logowanie będzie dostępne pod adresem: https://portal-reja24.sygnity.pl/strona-glowna

2) Rejestracja urzędzie starostwa: pracownik wprowadzi wszystkie dane na podstawie dokumentów klienta. Na koniec procesu, klient potwierdza zgodność ze stanem faktycznym i otrzymuje zaświadczenie o złożeniu wniosku o rejestrację, które upoważnia do korzystania z jednostki. Po upływie trzydziesty dni należy odebrać właściwy dokument rejestrowy w wybranym w procesie rejestracji urzędzie lub biurze Związku.

Ważne: obowiązują trzy rodzaje rejestracji: śródlądowa, morska i morska i śródlądowa. W zależności od wybranej opcji przy rejestracji jednostka może poruszać się po adekwatnym akwenie.

 

Właściciel zarejestrowanej jednostki pływającej jest obowiązany zawiadomić organ rejestrujący, w terminie nieprzekraczającym 30 dni, licząc od dnia zaistnienia danego faktu, o:

- zbyciu lub nabyciu jednostki;

- zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w rejestrze, w szczególności zmianie stanu faktycznego wymagającej wykreślenia jednostki z rejestru.

Każda jednostka bez numeru HIN (Hull Identification Number) będzie miała nadany nr INI (Indywidualny Numer Identyfikacyjny). Nazwa jednostki może składać się z 33 znaków używanych w języku polskim oraz cyfr arabskich i rzymskich. Nazwy będą rejestrowane ale nie będzie już indywidualnych nazw, tak jak wg. dotychczasowych przepisów. Unikalny będzie zatem tylko numer rejestracyjny.

 

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów, nie będzie możliwości korespondencyjnej rejestracji jednostek. Rejestracja będzie dostępna jedynie online bądź osobiście w biurze właściwego związku sportowego lub starostwie powiatowym.

Wcześniejsze wpisy i dokumenty utracą ważność: 

W zależności od daty poprzedniej rejestracji, różne wpisy i dokumenty rejestracyjne zachowają ważność, jednak tylko przez pewien czas:

- wpisy i dokumenty wydane do dnia 1 stycznia 2000 r. - przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.08.2021 r.

- wpisy i dokumenty wydane do dnia 1 stycznia 2006 r. - przez okres 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.02.2022 r.

- wpisy i dokumenty wydane po dniu 1 stycznia 2006 r. - przez okres 30 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 01.02.2023 r.

Po upływie tych terminów jednostki muszą zostać zarejestrowane ponownie według nowych zasad. Ponowna rejestracja nie nastąpi automatycznie.

Właściciel jednostki, która zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie podlegała obowiązkowi rejestracji, ma obowiązek ją zarejestrować w terminie 17 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do końca 2021 roku.

Opłaty:

80 zł opłaty obowiązuje za:

- rejestrację i wydanie dokumentu rejestracyjnego

- zmianę danych w rejestrze i wydanie dokumentu rejestracyjnego

- wydanie wtórnika dokumentu rejestracyjnego

Kwota ta wyniesie natomiast 60 zł jeśli jednostka jest już zarejestrowana w starostwie i dokonywana jest jedynie zmiana dokumentu na nowy.

15 zł opłaty obowiązuje za:

- wydanie odpisu lub wyciągu z rejestru jachtów. 

 

Termin rejestracji i dokumenty:

- Obowiązuje ustawowo przyjęty termin 30 dni na rejestrację. Jak już wspomniano, przed uzyskaniem rejestracji właściwej, można korzystać z jednostki na podstawie rejestracji czasowej.

- Dokument rejestracyjny będzie wydawany w formie plastikowej o wymiarach do których przywykliśmy w przypadku dokumentów tożsamości czy kart płatniczych.

 

 

Pokaż metryczkę
Podmiot publikujący
Starostwo Powiatowe
Informację wytworzył
Lucyna Kwiatkowska
Data wytworzenia
10 sierpnia 2020
Informację opublikował
Lucyna Kwiatkowska
Data publikacji
10 sierpnia 2020

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Priorytet II Przyśpieszenie e-Rozwoju Mazowsza Działanie 2.2 Rozwój e-usług

Copyright © 2014

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.