Uchwała Nr XIV/91/04 Rady Powiatu Węgrowskiego z dnia 26 marca 2004 roku w sprawie przyjęcia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi

Uchwała Nr XIV/91/04 Rady Powiatu Węgrowskiego z dnia 26 marca 2004 roku w sprawie przyjęcia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego, osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi

Drukuj
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.); art. 5 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) oraz art. 17 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 874) Rada Powiatu Węgrowskiego uchwala, co następuje:

§ 1

Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

§ 2

Organizacjami pozarządowymi są, organizacje niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw,w tym fundacje i stowarzyszenia, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

§ 3

Działalność pożytku publicznego może być prowadzona także przez:

1) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;

2) stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.

§ 4

Określa się następujący zakres zadań podlegających współpracy z organizacjami, o których mowa w § 2 i 3.

1) pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;

2) ochrony i promocji zdrowia;

3) działania na rzecz osób niepełnosprawnych;

4) promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;

5) edukacji, oświaty i wychowania;

6) krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży;

7) kultury i ochrony dóbr kultury i tradycji;

8) upowszechniania kultury fizycznej;

9) ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;

10) porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym;

11) upowszechniania i ochrony praw konsumentów;

12) działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

§ 5

Zakres zadań podlegających współpracy, o których mowa w § 4 wymaga aktualizacji na każdy rok kalendarzowy.

§ 6

1. Powiat Węgrowski prowadzi działalność w sferze zadań publicznych, o której mowa w §4, we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w § 2 i 3, prowadzącymi, odpowiednio do terytorialnego zakresu działania powiatu węgrowskiego, działalność pożytku publicznego w zakresie odpowiadającym zadaniom powiatu.

2. Współpraca ta może odbywać się w szczególności w formach:

1) zlecania realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;

2) wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków;

3) konsultowania projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;

4) tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym.

§ 7

Współpraca odbywa się na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.

§ 8

Zlecanie realizacji zadań publicznych, o którym mowa w § 6, ust. 2 pkt 1 - jako zadań zleconych w rozumieniu art. 69 ust. 4 pkt 1 lit. d oraz art. 71 ust. 1 ustawy o finansach publicznych - może mieć formy:

1) powierzania wykonywania zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji, lub

2) wspierania takich zadań, wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.

§ 9

Powiat Węgrowski wspiera i powierza realizację zadań publicznych przez organizacje, o których mowa w § 2 i 3 prowadzące działalność statutową w danej dziedzinie.

§ 10

Wspieranie oraz powierzanie, o którym mowa w § 9, odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, chyba ze przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania.

§ 11

Organizacja pozarządowa oraz podmioty wymienione w § 2 i 3 mogą z własnej inicjatywy złożyć ofertę realizacji zadań publicznych, także tych, które są realizowane dotychczas w inny sposób, w tym przez organy administracji publicznej.

§ 12

Tryb postępowania o udzielenie dotacji określa załącznik do niniejszej uchwały.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Węgrowskiego.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Załącznik do Uchwały Nr XIV/91/04

Rady Powiatu Węgrowskiego

z dnia 26 marca 2004 roku

Tryb postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Powiatu Węgrowskiego

organizacjom pozarządowym .

§ 1

1. Starosta Węgrowski ogłasza na tablicach ogłoszeń, w prasie lokalnej oraz biuletynie Informacji Publicznej zamiar zlecenia realizacji zadań publicznych oraz ich zakres .

2. Starosta Węgrowski może postanowić o innym dodatkowym trybie ogłoszenia, o którym mowa w ust.1 .

3. Organizacja pozarządowa może z własnej inicjatywy złożyć ofertę realizacji zadań publicznych w obszarach o których mowa w § 1, także tych które dotychczas realizowane są w inny sposób przez Powiat.

4. Wzór oferty określa minister.

§ 2

1. Organizacja pozarządowa ubiegająca się o realizację zadania publicznego składa w sekretariacie Starostwa Powiatowego w Węgrowie ofertę zawierającą:

a) szczegółowy zakres rzeczowy zadania publicznego proponowanego do realizacji;

b) termin i miejsce realizacji zadania publicznego;

c) kalkulacje przewidywanych kosztów realizacji zadania publicznego;

d) informację o wcześniejszej działalności podmiotu składającego ofertę w zakresie , którego dotyczy zadanie;

e) informacje o posiadanych zasobach rzeczowych i kadrowych zapewniających wykonanie zadania, w tym o wysokości środków finansowych uzyskanych na realizację danego zadania z innych źródeł ;

f) deklarację o zamiarze odpłatnego lub nieodpłatnego wykonania zadania.

2. Do oferty dołącza się odpis statutu organizacji oraz aktualny wyciąg z rejestru / ważny do 3 miesięcy od uzyskania/.

3. W przypadku złożenia przez Organizację więcej niż jednej oferty na realizację kilku zadań , załączniki o których mowa w ust.2 należy załączyć tylko do jednej oferty wskazując jednocześnie w pozostałych ofertach tę ofertę która zawiera wymagane dokumenty.

4. Organizacja pozarządowa winna przedstawić ofertę zgodnie z zasadami uczciwej konkurencji, gwarantującą wykonanie zadania w sposób efektywny, oszczędny i terminowy.

§ 3

Organizacja pozarządowa ubiegająca się o realizację zadania publicznego zobowiązana jest wykazać się własnym wkładem finansowym pochodzącym ze źródła spoza budżetu Powiatu .

§ 4

1. Z budżetu Powiatu może być udzielona tylko jedna dotacja na realizację konkretnego zadania zgłoszonego przez Organizację pozarządową lub zleconego przez Powiat.

Za projekty realizacji zadań wykluczające się uznaje się te które są zbieżne tematyką i terminami realizacji.

2. Składanie przez organizacje pozarządowe wniosków o dofinansowanie tego samego zadania jednocześnie w kilku wydziałach merytorycznych pozbawia daną organizację możliwości otrzymania dofinansowania z budżetu Powiatu .

§ 5

1. Za koordynację wszystkich spraw związanych ze współpracą Powiatu z Organizacjami pozarządowymi odpowiedzialna jest osoba zatrudniona na stanowisku pracy do spraw promocji powiatu i współpracy z organizacjami pozarządowymi.

2. Sekretariat Starostwa Powiatowego w Węgrowie przy współpracy wydziałów merytorycznie odpowiedzialnych:

a) kwalifikuje wnioski w ramach zadań zawierających się w obszarach o których mowa w § 1 i przekazuje do wydziału merytorycznie właściwego dla przedmiotu wniosku ;

b) koordynuje współpracę z wydziałami merytorycznymi w zakresie uniknięcia wielokrotnego finansowania z budżetu powiatu tego samego zadania;

c) prowadzi rejestr zadań i zgłaszających je organizacji.

3. Wydziały merytoryczne :

a) sporządzają projekty umów, rozliczają umowy, prowadzą nadzór merytoryczny oraz kontrolę realizowanych umów

b) przesyłają informację z realizacji umów w terminach półrocznych (do 31 lipca roku realizacji i do 31 stycznia roku następnego).

§ 6

1. Wydział merytoryczny przy rozpatrywaniu ofert :

a) ocenia możliwość realizacji zadania przez Organizację pozarządową;

b) ocenia przedstawioną kalkulację kosztów realizacji zadania, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania;

c) uwzględnia wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania.

2. Powyższe postępowanie obowiązuje również w przypadkach gdy w wyniku ogłoszenia wpłynęła tylko jedna oferta.

§ 7

1. Wydział merytoryczny sprawdza ofertę pod względem formalnym i merytorycznym , opiniuje ofertę w terminie do 21 dni od jej wpływu oraz przekazuje do akceptacji do Zarządu Powiatu Węgrowskiego.

2. Decyzję o przyznaniu środków finansowych w formie dotacji na realizację zadań dla Organizacji pozarządowej podejmuje Zarząd Powiatu Węgrowskiego na podstawie oceny ofert przedłożonej przez wydziały merytorycznie właściwe dla przedmiotu oferty.

3. Po uzyskaniu akceptacji wydział merytoryczny przygotowuje umowę cywilno-prawną z Organizacją pozarządową.

4. Umowa o której mowa w ust. 3 podpisana przez upoważnionych przedstawicieli Organizacji pozarządowej i Zarządu Powiatu Węgrowskiego zawiera w szczególności :

a) szczegółowy opis zadania ;

b) termin wykonania zadania ;

c) wysokość przyznanych środków oraz terminy ich przekazania Organizacji pozarządowej;

d) sposób kontroli realizacji zadania : efektywności, rzetelności i jakości wykonania zadania ;

e) sposób rozliczenia udzielonej dotacji oraz zasady zwrotu niewykorzystanej części lub nieprawidłowo wykorzystanej dotacji

f) pouczenie odnośnie sankcji w przypadku stwierdzenia niegospodarności lub wydatkowania przez organizację przekazanych środków niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie lub w przypadku braku rozliczenia przekazanych środków w terminie określonym umową.

§ 8

Wykaz Organizacji, które otrzymały dotacje zawierający nazwę organizacji pozarządowej oraz wysokość przyznanej kwoty dotacji podlega ogłoszeniu na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego w Węgrowie oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.

§ 9

1. Organizacja pozarządowa zobowiązana jest do przedstawienia właściwemu wydziałowi merytorycznemu rozliczenia umowy w terminie 30 dni po upływie terminu, na który umowa została zawarta, z zastrzeżeniem pkt 2.

2. Okresem sprawozdawczym jest rok budżetowy.

3. W przypadku gdy zadanie jest realizowane w ciągu całego roku rozliczenie winno nastąpić do 10 stycznia roku następującego po roku obrachunkowym.

4. Rozliczenie następuje poprzez przedłożenie sprawozdania merytoryczno – finansowego .

5. W rozliczeniu Organizacja winna udokumentować wysokość własnego wkładu finansowego, materiałowego i pracy wolontariuszy – w wysokości deklarowanej w ofercie oraz przedłożyć inne wymagane dokumenty potwierdzające realizację zadania / potwierdzone w miejscu pobytu listy uczestników, protokoły rozdania nagród itp./.

6. W przypadku nie udokumentowania wkładu własnego w wysokości deklarowanej Starosta Węgrowski może zażądać zwrotu części dotacji.

7. Na wezwanie wydziału merytorycznie właściwego Organizacja ma obowiązek uzupełnić brakujące dokumenty i udzielić wyczerpujących informacji.

§ 10

1. W przypadku stwierdzenia wydatkowania przez organizację przekazanych środków w sposób niezgodny z przeznaczeniem określonym w umowie lub w przypadku braku rozliczenia przekazanych środków w określonym umową terminie Powiatowi Węgrowskiemu przysługuje zwrot środków wraz z ustawowymi odsetkami licząc od dnia przekazania środków.

2. Starosta Węgrowski może w przypadku o którym mowa w ust.1 pozbawić Organizację prawa do ubiegania się o przyznanie środków na realizację zadania publicznego na okres trzech lat .

§ 11

Starosta Węgrowski przedstawia Radzie Powiatu Węgrowskiego informację o udzielonych dotacjach oraz o stopniu ich wykorzystania w rocznym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

§ 12

1. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym załączniku mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego, ustawy o finansach publicznych, ustawy - Prawo o zamówieniach publicznych.

2. Do rozstrzygnięć podejmowanych w trybie niniejszego załącznika nie stosuje się przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Pokaż metryczkę
Informację wytworzył
Tadeusz Krupa
Data wytworzenia
7 stycznia 2007
Informację opublikował
Michał Dębiec
Data publikacji
7 stycznia 2007
Informację zmienił
Michał Dębiec
Data ostatniej zmiany
8 stycznia 2007

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Priorytet II Przyśpieszenie e-Rozwoju Mazowsza Działanie 2.2 Rozwój e-usług

Copyright © 2014

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.