Małe granty

Małe granty

Drukuj

26 października 2018 r. weszło w życie rozporządzenie wprowadzające wzór uproszczonej oferty realizacji zadania publicznego oraz wzór sprawozdania z realizacji tego zadania, czyli tzw. „małego grantu”.

 

Przypomnijmy, że oferty realizacji projektów w trybie tzw. małych grantów składane są z inicjatywy organizacji – a nie w odpowiedzi na ogłoszony przez samorząd konkurs dotacyjny. Ponadto w ustawie o pożytku są inne, istotne rozróżnienia między ofertami składanymi w trybie uproszczonym („małym grantem”) a ofertami składanymi w trybie konkursowym. Przede wszystkim realizacja zadania w trybie uproszczonym może trwać maksymalnie 90 dni, a wysokość dotacji na takie zadanie nie może przekroczyć 10 tys. zł. Jedna organizacja nie może otrzymać więcej niż 20 tys. zł na wszystkie zadania w trybie uproszczonym w danym roku kalendarzowym. Pomimo tych ograniczeń wzory ofert realizacji zadań publicznych – w trybie małych grantów i konkursowym – były identyczne.

Od 1 marca 2019 r. wszystkie oferty na realizację zadań w trybie „małych grantów” muszą być składane na nowym wzorze

W trybie uproszczonym („małych grantów”) ocena przebiega zwykle bardzo szybko. Wynika to z faktu, że nie ma obowiązku powoływania komisji konkursowej i wiele samorządów z tego korzysta. Skraca to czas oceniania ofert. Organ administracji publicznej samodzielnie określa celowość realizacji zadania oraz rozpatruje uwagi, które każdy może zgłosić do oferty – ponieważ są one publicznie „wystawione”. W ciągu 7 dniu od wpłynięcia do urzędu oferty są zamieszczana na 7 dni w Biuletynie Informacji Publicznej, co sprawia, że informacje te są ogólnodostępne (z wyłączeniem danych osobowych).

Oferta na „mały grant” – najważniejsze zmiany

Wzór oferty realizacji zadania w trybie „małych grantów” wprowadza istotne uproszczenia. Znaczna część informacji, która wymaga jest w otwartym konkursie ofert, nie została zamieszczona w nowym formularzu. Organizacja jest zobowiązana do podania kilku kluczowych informacji:

  • dane oferenta

  • opis zadania publicznego

  • miejsce realizacji zadania

  • doświadczenie oferenta

  • zakładane rezultaty zadania

  • szacunkowa kalkulacja kosztów.

    Warto zwrócić szczególną uwagę na kosztorys. Z kosztorysu usunięto podział na kategorie kosztów (merytoryczne, koszty obsługi, inne koszty) oraz kolumny narzucające podanie sposobu kalkulacji każdego z kosztów.

    W nowym wzorze oferty realizacji zadania w trybie uproszczonym („małych grantów”) kosztorys składa się z czterech kolumn:

  • rodzaj kosztu

  • wartość kosztu (koszt całkowity)

  • wysokość środków z dotacji

  • wysokość wkładu własnego (z innych źródeł).

    Uproszczona oferta nie przewiduje „rozbijania” wkładu własnego na poszczególne źródła finansowania zadania. Zatem organizacja składając taką ofertę, nie ma obowiązku podawania, skąd dokładnie będzie pochodził wkład własny, jak czy to są koszty samej organizacji czy od przysłowiowego „sponsora” – podaje się jedynie jego kwotę oraz wskazuje, które koszty i w jakiej wysokości zostaną z niego pokryte.

    Sprawozdanie z realizacji „małego grantu” – najważniejsze zmiany

    Sprawozdanie, jak ma to w zwyczaju prawodawca, jest lustrzanym odbiciem oferty. Przewidziano zatem miejsce na opisanie wykonanego zadania, wskazując przy tym osiągnięty cel, miejsce realizacji, grupy odbiorców oraz wykorzystany wkład osobowy i rzeczowy.

    Drugim punktem w nowym sprawozdaniu jest opis rezultatów. Cały wzór sprawozdania zamyka zestawienie wydatków. Tabela z zestawieniem wydatków podzielono na dwie części: wydatki zgodne z umowa i faktycznie poniesione wydatki. Kolumny zostały na tej samej zasadzie co kosztorys ofertowy.

    Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ostatnią kolumnę w tabeli wydatków. Tu organizacja wstawia wkład własny w postaci: finansowej i niefinansowej (osobowy i rzeczowy).

 

Pokaż metryczkę
Podmiot publikujący
Starostwo Powiatowe
Informację wytworzył
Tomasz Nowakowski
Data wytworzenia
4 czerwca 2016
Informację opublikował
Tomasz Nowakowski
Data publikacji
4 czerwca 2016
Informację zmienił
Tomasz Nowakowski
Data ostatniej zmiany
29 marca 2019

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Priorytet II Przyśpieszenie e-Rozwoju Mazowsza Działanie 2.2 Rozwój e-usług

Copyright © 2014

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.