Egzamin maturalny w szkołach powiatu węgrowskiego - 2008 r.

Egzamin maturalny w szkołach powiatu węgrowskiego - 2008 r.

Drukuj

Przed poprawkami matur 


Kompleksowy materiał dotyczący tegorocznych matur OKE opublikuje w połowie września br., bądź jeszcze później. Wiadomo jednak, że spośród szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu zarówno węgrowskie jak i łochowskie liceum ponownie znalazło się w czołówce liceów Delegatury Siedleckiej KO. Jeśli idzie o zdawalność matury i tym razem łochowskie liceum wchodzące w skład ZSP w Łochowie nie musiało ustąpić pierwszego miejsca  liceum węgrowskiemu (w rywalizacji liceów w powiecie węgrowskim). Pozytywny wynik matury daje absolwentowi szkoły średniej ponadgimnazjalnej uzyskanie świadectwa dojrzałości, co z kolei otwiera furtkę do podjęcia studiów.
W węgrowskim liceum (przy ul. Mickiewicza 3) do matury przystąpiło 263 osoby, dwie nie zdały, a 14 ma szansę skorzystać z tzw. poprawki w dniach 25-27 sierpnia br., z tego 7 osób z egzaminu ustnego. (Możliwość poprawki powstaje wówczas, gdy absolwent nie zaliczył jednego tylko zdawanego przedmiotu z grupy pięciu maturalnych przedmiotów obowiązkowych). W związku z tym zdawalność wynosi 93,9% i może wzrosnąć aż do 99,2%.
Do tegorocznej matury w łochowskim liceum przystąpiło 142 absolwentów, z czego nie zdało 5 osób i wszyscy oni mają szansę poprawki w dniach 25-27 sierpnia br., troje z nich zdawać będzie poprawkę z egzaminu ustnego. Na obecną chwilę daje to współczynnik zdawalności 96,5% i po 27 sierpnia może maksymalnie wzrosnąć do 100%.
W drugim węgrowskim liceum wchodzącym w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego współczynnik zdawalności dla przystępujących po raz pierwszy do matury wyniósł 71%, a jeśli weźmiemy pod uwagę również przystępujących do matury z poprzednich roczników (możliwość kilkukrotnego przystępowania do matury) to współczynnik ten wyniesie 67%.
W porównaniu z licealistami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Węgrowie minimalnie korzystniejszy współczynnik uzyskali absolwenci sadowieńskiego liceum wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie do egzaminów maturalnych przystąpiło 66 absolwentów, a zdało go 47 (71,2%), z pozostałych 8 nie zdało i 11 ma szansę poprawki.
W porównaniu z innymi powiatami województwa mazowieckiego nasi absolwenci liceum ogólnokształcącego wypadli gorzej niż średnia tego województwa, uzyskali oni wynik 87%, podczas gdy na Mazowszu wynosi on 90,5%.
Gorsze wyniki od licealistów uzyskali absolwenci technikum oraz liceum profilowanego. Absolwenci Liceum Profilowanego przy ZSP w Węgrowie przystępujący do matury po raz pierwszy uzyskali wynik zdawalności na poziomie 75%, a absolwenci LP przy ZSP w Sadownem – 70,5%. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku wynik ten jest lepszy niż sredni wynik liceów profilowanych województwa mazowieckiego – 66,6%. Tegoroczni absolwenci Technikum przy ZSP w Węgrowie uzyskali wynik 62%. Wynik ten jest niższy niż średni wynik na Mazowszu wynoszący 65,9%.
W sumie tegoroczni maturzyści (LO, LP i Technikum) z terenu powiatu węgrowskiego uzyskali wynik zdawalności wynoszący79,17%, co na 42 powiaty oraz miasta na prawach powiatu daje nam 20 lokatę. W porównaniu z ubiegłymi laty jest to istotny spadek, gdyż wtedy zajmowaliśmy 6 miejsce. Szansa poprawy lokaty tegorocznych matur tkwi w wyjątkowo udanej zdawalności poprawek, o czym w stosownym czasie czytelnicy Wieści zostaną poinformowani.
Szkoły warszawskie po raz kolejny znalazły się w pierwszej piątce (piąte miejsce) i gdyby nie one (co trzeci przystępujący na Mazowszu do matury) to województwo nasze z krajowej czołówki - 79% (max uzyskało małopolskie – 82%) spadłoby poza pierwszą dziesiątkę województw. Matury w województwie mazowieckim wypadły najlepiej w powiecie legionowskim (90,8%), zwoleńskim, szydłowieckim i przasnyskim. Najwięcej absolwentów „poślizgnęło się” na biologii (17% z poziomu podstawowego) i matematyce (14% również z poziomu podstawowego).

Zebrał i opracował: Tadeusz Krupa - Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu
 
Powyższy materiał nie uwzględnia wyników poprawek, zobacz materiał i załączniki poniżej.

Matura po poprawkach

Niestety, ale po trzech z kolei latach pozostawania na pozycji szóstej na Mazowszu  szkoły ponadgimnazjalne powiatu węgrowskiego, których  absolwenci przystępują do matury spadli na 20 miejsce (spośród 42 powiatów i miast na prawach powiatu).                       
Spadli też po trzech latach prowadzenia na miejsce trzecie na terenie Delegatury Kuratorium Oświaty w Siedlcach, gdyż wyprzedził nas powiat miński i sokołowski. Tak wynika z przekazanego już po raz czwarty materiału opracowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie w postaci wyników egzaminu maturalnego oraz sprawozdania z egzaminu maturalnego, uwzględniającego nie tylko majowe matury, ale też poprawki z sierpnia.
Utrzymująca się, mimo wszystko, dosyć wysoka, bo na poziomie średnim w rankingu lokata powiatu węgrowskiego dotyczy tzw. współczynnika zdawalności matur wyrażonego w procentach w odniesieniu do ogółu przystępujących do matury, który dla naszego powiatu wynosi 79,17 % i 81,17% dla Mazowsza. Biorąc jednak pod uwagę liczbę uzyskanych punktów na maturze sklasyfikowano nas np. w przypadku języka polskiego (poziom podstawowy egzaminu) w 5 staninie, nazwanej poziomem średnim (w klasyfikacji występuje 9 stanin (dziewiąta jest najwyższa), a w przypadku poziomu rozszerzonego - jesteśmy w 6 staninie (poziom wyżej średniej). Natomiast w przypadku języka angielskiego jesteśmy w 6 staninie – zarówno poziom podstawowy jak i rozszerzony.
W zdawalności matur z minionego roku doszło do wielu przetasowań: za 2007 rok najlepiej wypadł powiat pruszkowski – 94,45 % i Warszawa – 93,93 %, a za miniony legionowski – 90,79% i zwoleński – 87,67% (trzeba jednak dodać, że w przypadku tego powiatu do matury przystąpiło jedynie 300 osób spośród 4 szkół). Warszawa spadła na 5 miejsce. Generalnie wyniki zdawalności są o około 4-6 % niższe niż podczas matur w 2007 roku.
Na dosyć satysfakcjonujący wynik zdawalności matur (powyżej średniej powiatowej) zapracowały jedynie dwie szkoły: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie – 96,40%, gdzie świadectwo dojrzałości otrzymało 134 osoby na 139 zdających i Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie – 93,89 %, gdzie świadectwo dojrzałości otrzymało 246 osób na 262 zdających. Pozostałe szkoły, a jest ich 11 (łącznie z liceami i technikum dla dorosłych) uzyskały wynik poniżej lub znacznie poniżej średniej powiatowej, lecz trzeba pamiętać, że są to szkoły mało liczne, a niektóre z nich (szkoły dla dorosłych) rządzą się nieco innymi prawami. Skupię się jednak na liceach i technikum dla młodzieży: Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Sadownem – 73,44 % (spadek o 26 % w porównaniu z rokiem 2007), z 47 świadectwami dojrzałości (do matury przystąpiło 64 absolwentów tego Liceum); Liceum Ogólnokształcące w ZSP im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie – 71,00 % (z 100 zdających - 71 osób uzyskało świadectwa dojrzałości); Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Stoczku – 66,67 % (spadek o 20 %) (na 15 zdających 10 otrzymało świadectwo dojrzałości); Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Węgrowie – 61,87 % (spadek o 32%), 86 osób otrzymało świadectwa dojrzałości na 139 osób przystępujących do matury).
Gorzej od liceów ogólnokształcących wypadły licea profilowane (w naszym powiecie są ich dwa), ale to ogólnokrajowa tendencja: Liceum Profilowane przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego  w Węgrowie – 75,00 % (24 osób otrzymało świadectwo dojrzałości) i Liceum Profilowane przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sadownem – 70,59 %  (12 osób otrzymało świadectwo dojrzałości).
Warto też przyjrzeć się, jak nasi absolwenci zdawali poszczególne przedmioty podczas matur. Absolwent zdawał trzy przedmioty obowiązkowe w tym koniecznie język polski i język obcy, a trzecim przedmiotem obowiązkowym mógł być wybrany spośród 9 pozostałych przedmiotów ogólnokształcących. Ponadto miał prawo wybrać tzw. przedmioty dodatkowe,  by poprawić swój start w przyjęciu na wyższą uczelnię. Decydował również, czy zdawać tylko poziom podstawowy z danego przedmiotu, czy rozszerzony (jeśli wybrał rozszerzony, to nie pisał podstawowego).                            
W związku z obszernością materiału zajmę się jedynie szkołami ogólnokształcącymi dla młodzieży, obowiązkowym dla wszystkich: językiem polskim i językiem obcym. Liczby poniżej określają procentowo wynik średni danej szkoły - poziomu zdawanego przedmiotu, jaki uzyskali maturzyści.
Język polski – poziom podstawowy (liczby w nawiasie - poziom rozszerzony)
1) Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie – 62,97 (57,74) % maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 231 (31) osób;
2) Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewicz w Łochowie – 58,38 (62,71) % maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 125 (14) osób;
3) Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Sadownem – 44,44 (62,00) %  maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 63 (1) osoby;
4) Liceum Ogólnokształcące w ZSP w Węgrowie - 43,56 %  maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 100 osób;
5) Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Stoczku - 32,67 %  maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 15 osób.
W NLO w Stoczku oraz w LO przy ZSP w Węgrowie żaden z absolwentów nie przystąpił do poziomu rozszerzonego z języka polskiego.
Aby zaliczyć przedmiot należało uzyskać co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów i tu sytuacja w przypadku języka polskiego wygląda następująco: Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewicz w Łochowie – 100 % zdawalności, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie – 99,62 %, Liceum Ogólnokształcące w ZSP w Węgrowie – 91,00 %, Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Sadownem – 90,63 % i Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Stoczku - 66,67 % zdawalności tego przedmiotu.
Język angielski – poziom podstawowy (liczby w nawiasie - poziom rozszerzony)
1) Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewicz w Łochowie – 70,53 (81,86) % maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 129 (7) osób, z tego 1 osoba pisała jako przedmiot dodatkowy – poziom rozszerzony;
2) Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie – 65,21 (69,06) % maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 206 (34) osób, z tego 3 osoby pisały jako przedmiot dodatkowy – poziom rozszerzony;
3) Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Sadownem – 57,48 %  maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 29 osób;
4) Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Stoczku - 56,25 %  maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 4 osoby;
5) Liceum Ogólnokształcące w ZSP w Węgrowie - 47,20 %  maksymalnej liczby punktów, uzyskany przez 49 osób;
Zarówno w LO w Sadownem, jak i  NLO w Stoczku oraz w LO przy ZSP w Węgrowie żaden z absolwentów nie przystąpił do poziomu rozszerzonego z języka angielskiego.
Podobnie jak w przypadku języka polskiego tak i tu, aby zaliczyć przedmiot należało uzyskać co najmniej 30% maksymalnej liczby punktów: Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Sadownem i Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Stoczku – 100 % zdawalności, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Sadzewicz w Łochowie – 99,26 %, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie – 97,89 %, i Liceum Ogólnokształcące w ZSP w Węgrowie – 85,71 %  zdawalności tego przedmiotu.
Nieliczna grupa absolwentów wybrała, jako obowiązkowy język obcy - język niemiecki (13 osób) lub język rosyjski (62 osoby). Wyniki z tych przedmiotów są podobne do wyników z j. angielskiego, z nieznaczną korektą w górę na rzecz tych języków.
      
Tadeusz Krupa - Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu      

W załącznikach o nazwach: pw_węgrowski_matura2008_1433.pdf; Zeszyt_1.pdf; Zeszyt_2.pdf; Zeszyt_3.pdf umieściliśmy dla Państwa opracowanie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej dotyczące:
1) wyników matur 2008 w szkołach publicznych i niepublicznych z terenu powiatu węgrowskiego;
2) sprawozdanie uwzględniające:
- dane ogólne wraz z zestawieniem wyników w powiatach województwa mazowieckiego;
- analizę wyników egzaminu maturalnego z języka polskiego;
- analizę wyników egzaminu maturalnego z języków obcych nowożytnych;
- analizę wyników egzaminu maturalnego z: historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, chemii, geografii, fizyki i astronomii, matematyki.

Pokaż metryczkę
Podmiot publikujący
Starostwo Powiatowe
Informację wytworzył
Tadeusz Krupa
Data wytworzenia
24 lutego 2017
Informację opublikował
Artur Kulik
Data publikacji
24 lutego 2017
Informację zmienił
Artur Kulik
Data ostatniej zmiany
27 lutego 2017
Nazwa
pw_węgrowski_matura2008_1433
Podmiot publikujący
Starostwo Powiatowe
Informację wytworzył
Tadeusz Krupa
Data wytworzenia
27 lutego 2017
Informację opublikował
Artur Kulik
Data publikacji
27 lutego 2017
Nazwa
Zeszyt_1
Podmiot publikujący
Starostwo Powiatowe
Informację wytworzył
Tadeusz Krupa
Data wytworzenia
27 lutego 2017
Informację opublikował
Artur Kulik
Data publikacji
27 lutego 2017
Nazwa
Zeszyt_2
Podmiot publikujący
Starostwo Powiatowe
Informację wytworzył
Tadeusz Krupa
Data wytworzenia
27 lutego 2017
Informację opublikował
Artur Kulik
Data publikacji
27 lutego 2017
Nazwa
Zeszyt_3
Podmiot publikujący
Starostwo Powiatowe
Informację wytworzył
Tadeusz Krupa
Data wytworzenia
27 lutego 2017
Informację opublikował
Artur Kulik
Data publikacji
27 lutego 2017

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Priorytet II Przyśpieszenie e-Rozwoju Mazowsza Działanie 2.2 Rozwój e-usług

Copyright © 2014

Używamy plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.